تبلیغات

مرکز اطلاع رسانی امام مهدی ارواحنا فداه - غدیر در دعاها و زیارات

 

 

 

 

 

iconبخش ها

پیامبر اکرم (ص)
حضرت علی (ع)
حضرت زهر ا (س)
امام حسن مجتبی(ع)
امام حسین (ع)
امام سجاد (ع)
امام محمد باقر (ع)
امام جعفر صادق (ع)
امام موسی کاظم (ع)
امام علی بن موسی الرضا(ع)
امام محمد تقی(ع)
امام علی النقی(ع)
امام حسن عسکری (ع)
امام مهدی عج الله تعالی فرجه 1
امام مهدی عج الله تعالی فرجه 2
حضرت ابوالفضل عباس(ع)
حضرت زینب (س)
حضرت علی اکبر (ع)
حضرت رقیه (س)
حضرت معصومه (س)
پوستر های مذهبی
زندگینامه
مقالات
پرسش و پاسخ
شناخت نامه
احادیث
انتظار
معجزات
داستانها وحکایت های اموزنده
مفاتیح الجنان
نهج البلاغه
صحیفه سجادیه
ماه مبارک رمضان ۱۳۸۶
ویژه برنامه های محرم(۸۶)

iconبخشها

iconجستجو

iconآرشیو

مهر 1390
اردیبهشت 1390
اسفند 1389
دی 1389
آذر 1389
آبان 1389
مهر 1389
شهریور 1389
مرداد 1389
فروردین 1389
بهمن 1388
دی 1388
آذر 1388
آبان 1388
مهر 1388
شهریور 1388
مرداد 1388
خرداد 1388
فروردین 1388
اسفند 1387
بهمن 1387
دی 1387
آذر 1387
آبان 1387
شهریور 1387
مرداد 1387
تیر 1387
خرداد 1387
اردیبهشت 1387
فروردین 1387
اسفند 1386
بهمن 1386
دی 1386
آذر 1386
آبان 1386
مهر 1386
شهریور 1386
مرداد 1386
تیر 1386

همه آرشیوها

iconمطالب اخیر

رجعت در اندیشه شیعی
رسالت انسان منتظر
تساهل و تسامح و حکومت مصلح
روایات در رابطه با روش داوری آن حضرت
ایجاد وحشت در دل دشمنان
فتنه گری سفیانی
عنایت مولا و رسوایی دشمن
حقوق امام زمان(ع)
مبانی فکری و کارنامه ننگین فرقه ضاله وهابیت
بنیانگذاران عقائد وهابیت
فرقه وهابیت چگونه به وجود آمد وعقایدش چیست؟
فتوای مفتی سعودی در تخریب گلدسته‌های عسگریین(ع) نقش داشته است
نقدی بر شبهات وهابیت
چگونگی پیدایش وهابیت و دلیل خطرناک بودن آن
افشای ماهیت وهابیت در گفت و گو با عصام العماد
پشت پرده وهابیت
چرا وهابیت؟
جنایات وهابیت
مداحی حاج محمود کریمی شب چهارم محرم 1389
دانلود مداحی حاج محمود کریمی شب سوم محرم 1389

لیست آخرین پستها

iconصفحات

وظایف كلى شیعیان در دوره غیبت امام معصوم،علیه السلام

iconتصاویر تصادفی

 

 

 

icon غدیر در دعاها و زیارات


آرزوى هر شیعه است كه اى كاش زمان به عقب برمى‏گشت و در غدیر حاضر بود و با مولایش دست بیعت مى‏داد و به آنحضرت تبریك مى‏گفت.اى كاش امیر المؤمنین علیه السلام اكنون زنده بود،و هر ساله در روز غدیر به حضورش شرفیاب مى‏شدیم و با او تجدید بیعت مى‏كردیم و بار دیگر به او تهنیت مى‏گفتیم.

تحقق این آرزو چندان مشكل نیست.زیارت امیر المؤمنین علیه السلام در نجف اشرف و حضور در حرم مطهر آنحضرت و عرض ادب به ساحت قدس او و سخن گفتن با او از صمیم جان و باز گفتن این آرزوى قلبى در پیشگاهش از نظر شیعه،تجدید بیعت حقیقى و تبریك و تهنیت واقعى است .سلام غدیر به آن دوم شخصیت عالم وجود كه صداى ما را مى‏شنود و پاسخ ما را مى‏دهد در حكم حضور در بیابان غدیر و بیعت با دست مبارك اوست.
امام صادق و امام رضا علیهما السلام سفارش اكید فرموده‏اند (1) كه تا حد امكان در روز غدیر كنار قبر امیر المؤمنین علیه السلام حاضر باشیم و این یادبود عظیم را در حرم صاحب غدیر بپا كنیم.حتى اگر نمى‏توانیم در حرم او حاضر شویم در هر جایى كه باشیم كافى است به سوى مزار با صفایش اشاره كنیم و به او سلامى دهیم و قلب خود را در حرم او حاضر كنیم و با مولایمان سخن بگوییم،كه او سلام ما را سلامى گرم مى‏دهد و دست بیعت ما را با دستان یداللهى خویش مى‏فشارد.

این یادبود سالانه،تجدید خاطره غدیر و بیعت مجدد با صاحب آن است،و از زمان ائمه علیهم السلام تاكنون همواره برگزار شده است.سالانه هزاران نفر در شب و روز غدیر در حرم امیر المؤمنین علیه السلام حضور یافته‏اند و بند رقیت او را بدست مباركش زینت گردن خود ساخته‏اند و به صاحب اختیارى مطلق او بر همه هستى‏شان افتخار نموده‏اند،و این را بعنوان بیعت با فرزندش حضرت قائم آل محمد عجل الله فرجه تلقى نموده‏اند.

امام هادى علیه السلامـدر سالى كه معتصم عباسى آنحضرت را از مدینه به سامرا تبعید كردـدر روز غدیر به نجف آمدند و در حرم جدشان امیر المؤمنین علیه السلام حضور یافتند و زیارت مفصلى خطاب به آنحضرت انشا فرمودند. (2) این زیارت دوره كامل عقاید شیعه درباره ولایت امیر المؤمنین علیه السلام و فضایل و سوابق و محنتهاى آنحضرت را بیان مى‏كند.در اینجا جملاتى از این زیارت را كه تجدید عهدى با عقاید ریشه‏دارمان است و نیز برخى دعاها كه در آن مسئله غدیر مطرح شده است مى‏آوریم :

1.در دعاى ندبه:امامت پایان نبوت

فلما انقضت أیامه أقام ولیه على بن أبی طالب صلواتك علیهما و آلهما هادیا إذ كان هو المنذر و لكل قوم هاد،فقال و الملأ أمامه:من كنت مولاه فعلی مولاه،أللهم وال من والاه و عاد من عاداه و انصر من نصره و اخذل من خذله. آنگاه كه دوران رسالت پیامبر صلى الله علیه و آله سر آمد ولى خود على بن ابى طالب علیه السلام را بعنوان هدایتگر مردم منصوب نمود،چرا كه او ترساننده مردم بود و هر قومى هدایتگرى مى‏خواهد.لذا در حالیكه مردم در برابر او بودند فرمود:«هر كس من صاحب اختیار او هستم على صاحب اختیار اوست.خدایا دوست بدار هر كس او را دوست بدارد و دشمن بدار هر كس او را دشمن بدارد و یارى كن هر كس او را یارى كند و خوار كن هر كس او را خوار كند.

2.در دعاى عدیله:ایمان به صاحب غدیر

آمنا بوصیه الذی نصبه یوم الغدیر و أشار بقوله«هذا علی»إلیه.

ما ایمان مى‏آوریم به جانشین پیامبر صلى الله علیه و آله كه او را در روز غدیر منصوب كرد و با كلمه«این على»به او اشاره كرد.

3.قسمتى از زیارت غدیر:اطاعت و ولایت تو را واجب كرد

السلام علیك یا مولاى و مولى المؤمنین.

السلام علیك یا دین الله القویم و صراطه المستقیم.

أشهد أنك أخو رسول الله صلى الله علیه و آله...و أنه قد بلغ عن الله ما أنزله فیك،فصدع بأمره و أوجب على أمته فرض طاعتك و ولایتك و عقد علیهم البیعة لك و جعلك أولى بالمؤمنین من أنفسهم كما جعله الله كذلك.ثم أشهد الله تعالى علیهم فقال:ألست قد بلغت؟فقالوا:اللهم بلى.فقال:اللهم اشهد و كفى بك شهیدا و حاكما بین العباد.فلعن الله جاحد ولایتك بعد الإقرار و ناكث عهدك بعد المیثاق.

سلام بر تو اى صاحب اختیار من و صاحب اختیار مؤمنین.

سلام بر تو اى دین محكم خداوند و راه مستقیم او.

شهادت مى‏دهم كه تو برادر پیامبر صلى الله علیه و آله هستى...و آنحضرت از طرف خداوند آنچه درباره تو نازل كرده بود رسانید و دستور خدا را به اجرا در آورد و وجوب اطاعت تو و ولایتت را بر مردم واجب كرد،و براى تو از آنان بیعت گرفت و تو را نسبت به مؤمنین صاحب اختیارتر از خودشان قرار داد همانطور كه خداوند به آنحضرت چنین مقامى داده بود. سپس خداى تعالى را بر آنان شاهد گرفت و فرمود:آیا من به شما رساندم؟گفتند:آرى بخدا قسم.

عرض كرد:خدایا شاهد باش و تو بعنوان شاهد و حاكم بین بندگان كفایت مى‏كنى.

خداوند منكر ولایت تو را بعد از اقرار و شكننده عهد تو را بعد از پیمان لعنت كند.


4.قسمت دیگرى از زیارت غدیر:قرآن به ولایت تو گویاست

أشهد أنك أمیر المؤمنین الحق الذى نطق بولایتك التنزیل و أخذ لك العهد على الامة بذلك الرسول.

أشهد یا أمیر المؤمنین أن الشاك فیك ما آمن بالرسول الأمین و أن العادل بك غیرك عاند عن الدین القویم الذى ارتضاه لنا رب العالمین و أكمله بولایتك یوم الغدیر.

ضل و الله و أضل من اتبع سواك و عند عن الحق من عاداك.

شهادت مى‏دهم تو امیر المؤمنین بر حقى هستى كه قرآن به ولایت تو گویاست و پیامبر صلى الله علیه و آله بر سر آن از امت عهد و پیمان گرفته است.

یا امیر المؤمنین،شهادت مى‏دهم كه شك كننده درباره تو به پیامبر امین صلى الله علیه و آله ایمان نیاورده است،و كسى كه تو را با غیر تو مساوى قرار دهد از دین محكمى كه رب العالمین براى ما پسندیده و با ولایت تو در روز غدیر آن را كامل كرده،ضدیت و دشمنى كرده است.

بخدا قسم كسى كه تابع غیر تو شد گمراه شده و هر كس با تو دشمنى كند با حق عناد ورزیده است.


5.فراز دیگرى از زیارت غدیر:بخاطر ترس حق خود را رها نكردى

أشهد أنك ما اتقیت ضارعا و لا أمسكت عن حقك جازعا و لا أحجمت عن مجاهدة غاصبیك ناكلا و لا أظهرت الرضا بخلاف ما یرضى الله مداهنا و لا وهنت لما أصابك فی سبیل الله و لا ضعفت و لا استكنت عن طلب حقك مراقبا.

معاذ الله أن تكون كذلك،بل إذ ظلمت احتسبت ربك و فوضت إلیه أمرك و ذكرتهم فما ادكروا و وعظتهم فما اتعظوا و خوفتهم فما تخوفوا.

شهادت مى‏دهم كه تو از روى ذلت تقیه نكردى،و بخاطر ترس از حق خود امساك نكردى،و بعنوان عقب نشینى از جهاد با غاصبین حقت خوددارى نكردى،و بعنوان سازشكارى مطلبى بر خلاف رضاى خدا اظهار نكردى،و در مقابل آنچه در راه خدا به تو رسید سستى نكردى و ضعف نشان ندادى و بعنوان انتظار از طلب حق خود ناتوانى نشان ندادى.

معاذ الله كه تو چنین باشى!بلكه وقتى مظلوم شدى براى خدا صبر كردى و كار خود را به او سپردى،و ظالمان را متذكر شدى ولى نخواستند بیاد بیاورند،و آنان را موعظه كردى ولى در آنان اثر نكرد،و آنان را از خدا ترسانیدى ولى نترسیدند!


6.قسمت دیگرى از زیارت غدیر:خدا لعنت كند آنانكه حرمتت شكستند

لعن الله مستحلى الحرمة منك و ذائدى الحق عنك،و أشهد أنهم الأخسرون الذین تلفح وجوههم النار و هم فیها كالحون.

لعن الله من ساواك بمن ناواك.

لعن الله من عدل بك من فرض الله علیه ولایتك.

خدا لعنت كند آنانكه حرمت تو را شكستند و حقت را از تو دور كردند.شهادت مى‏دهم كه آنان از همه زیان‏كارترند،آنان كه حرارت آتش به صورتهایشان مى‏خورد و در آن با روى گرفته و عبوس هستند.

خدا لعنت كند كسى را كه تو را با آن كه در مقابل تو ایستاد مساوى بداند.

خدا لعنت كند كسى را كه تو را با آنكه خداوند ولایتت را بر او واجب كرده مساوى بداند .


7.فراز دیگرى از زیارت غدیر:جز عده كمى ایمان نیاوردند


إن الله تعالى استجاب لنبیه صلى الله علیه و آله فیك دعوته،ثم أمره بإظهار ما أولاك لأمته إعلاء لشأنك و إعلانا لبرهانك و دحضا للأباطیل و قطعا للمعاذیر.

فلما أشفق من فتنة الفاسقین و اتقى فیك المنافقین أوحى إلیه رب العالمین:یا أیها الرسول بلغ ما أنزل إلیك من ربك و إن لم تفعل فما بلغت رسالته و الله یعصمك من الناس.فوضع على نفسه أوزار المسیر و نهض فى رمضاء الهجیر فخطب و أسمع و نادى فأبلغ،ثم سألهم أجمع فقال :هل بلغت؟فقالوا:اللهم بلى.فقال:اللهم اشهد.ثم قال:ألست أولى بالمؤمنین من أنفسهم؟فقالوا :بلى.فأخذ بیدك و قال:«من كنت مولاه فهذا علی مولاه،اللهم وال من والاه و عاد من عاداه و انصر من نصره و اخذل من خذله».فما آمن بما أنزل الله فیك على نبیه إلا قلیل و لا زاد أكثرهم غیر تخسیر.P>خداوند تعالى دعاى پیامبرش صلى الله علیه و آله را درباره تو مستجاب كرد،و به او دستور داد تا ولایت تو را بر امت اظهار كند تا مقام تو را بلند مرتبه و دلیل تو را اعلام كرده باشد و سخنان باطل را كوبیده و عذرهاى بیجا را ریشه كن كرده باشد .

آنگاه كه از فتنه فاسقان احساس خطر كرد و از منافقین درباره تو ترسید،پروردگار جهان به او چنین وحى كرد:«اى پیامبر،برسان آنچه از پروردگارت بر تو نازل شده،و اگر نرسانى رسالت او را نرسانده‏اى،و خداوند تو را از شر مردم حفظ مى‏كند».

پیامبر صلى الله علیه و آله سختى سفر را متحمل شد و در شدت حرارت ظهر بپا خاست و خطبه‏اى ایراد كرد و شنوانید و ندا كرد و رسانید.سپس از همه آنها پرسید:آیا رسانیدم؟گفتند:آرى بخدا قسم.

عرض كرد:خدایا شاهد باش.سپس پرسید:آیا من نسبت به مؤمنین از خودشان صاحب اختیارتر نبوده‏ام؟گفتند :آرى.پس دست على علیه السلام را گرفت و فرمود:«هر كس من صاحب اختیار او بوده‏ام این على صاحب اختیار اوست.خدایا دوست بدار هر كس او را دوست بدارد و دشمن بدار هر كس او را دشمن بدارد،و یارى كن هر كس او را یارى كند و خوار كن هر كس او را خوار كند».ولى به آنچه خداوند درباره تو بر پیامبرش نازل كرد جز عده كمى ایمان نیاوردند و اكثرشان جز زیان‏كارى براى خود زیاد نكردند.


8.فراز دیگرى از زیارت غدیر:معتقدیم كه این حقى از جانب خداست

اللهم إنا نعلم أن هذا هو الحق من عندك،فالعن من عارضه و استكبر و كذب به و كفر و سیعلم الذین ظلموا أى منقلب ینقلبون.

لعنة الله و لعنة ملائكته و رسله أجمعین على من سل سیفه علیك و سللت سیفك علیهـیا أمیر المؤمنینـمن المشركین و المنافقین إلى یوم الدین،و على من رضى بما ساءك و لم یكرهه و أغمض عینه و لم ینكر أو أعان علیك بید أو لسان أو قعد عن نصرك أو خذل عن الجهاد معك أو غمط فضلك و جحد حقك أو عدل بك من جعلك الله أولى به من نفسه.

خدایا،ما مى‏دانیم كه این حقى از جانب توست.پس لعنت كن هر كس با آن معارضه كند و در مقابل آن سر تعظیم فرود نیاورد و آن را تكذیب كند و كافر شود.و بزودى آنانكه ظلم كردند خواهند دانست كه به كجا باز خواهند گشت.

یا امیر المؤمنین،لعنت خدا و لعنت همه ملائكه و انبیائش بر كسى كه تو بر او شمشیر كشیدى و كسى كه بر تو شمشیر كشید از مشركین و منافقین تا روز قیامت.و بر كسى كه به آنچه تو را ناراحت مى‏كند راضى باشد و او را ناراحت نكند،و بر كسى كه چشم خود را بسته و انكار نمى‏كند،و بر كسى كه علیه تو با دست یا زبان كمك كرده یا از یارى تو خوددارى كرده یا از جهاد همراه تو دیگران را منع كرده یا فضیلت تو را كوچك شمرده و حق تو را انكار نموده یا كسى را كه خداوند تو را صاحب اختیار بر او قرار داده با تو برابر بداند.


9.بخش دیگرى از زیارت غدیر:مسئله عجیب بعد از انكار حق تو

و الأمر الأعجب و الخطب الأفزع بعد جحدك حقك غصب الصدیقة الطاهرة الزهراء سیدة النساء فدكا و رد شهادتك و شهادة السیدین سلالتك و عترة المصطفى صلى الله علیكم،و قد أعلى الله تعالى على الأمة درجتكم و رفع منزلتكم و أبان فضلكم و شرفكم على العالمین.

مسئله عجیب و كار سوزناك بعد از انكار حق تو،غصب فدك از صدیقه طاهره سیدة النساء حضرت زهرا علیها السلام و رد شهادت تو و دو آقا از نسل و عترت تو امام حسن و امام حسین علیهما السلام است كه صلوات خدا بر شما باد،و این در حالى بود كه خداوند تعالى درجه شما را بر امت بالا برده و منزلت شما را بلند قرار داده و فضل شما را روشن كرده و شما را بر عالمیان شرافت داده است.


10.فراز دیگرى از زیارت غدیر:متحیر است كسى كه به تو ظلم كرده


ما أعمه من ظلمك عن الحق.

فأشبهت محنتك بهما محن الأنبیاء عند الوحدة و عدم الأنصار.

ما یحیط المادح وصفك و لا یحبط الطاعن فضلك.

تخمد لهب الحروب ببنانك و تهتك ستور الشبه ببیانك و تكشف لبس الباطل عن صریح الحق.

چقدر متحیر است از حق كسى كه به تو ظلم كرده است.

محنت تو به آن دو(ابوبكر و عمر)،به گرفتاریهاى انبیاء علیهم السلام هنگام تنهایى و كمك نداشتن شباهت پیدا كرد. مدح كننده تو به اوصافت احاطه پیدا نمى‏كند،و طعن زننده بر تو فضیلتت را پائین نمى‏آورد.

آتش جنگها را با انگشتانت خاموش مى‏كردى،و پرده‏هاى شبهه را با بیانت پاره مى‏نمودى،و پوشش باطل را با حق صریح منكشف مى‏كردى.


11.فراز دیگرى از زیارت غدیر:خدایا منكرین حق ولیت را لعنت كن

اللهم العن قتلة أنبیائك و أوصیاء أنبیائك بجمیع لعناتك و أصلهم حر نارك و العن من غصب ولیك حقه و أنكر عهده و جحده بعد الیقین و الإقرار بالولایة له یوم أكملت له الدین.

اللهم العن قتلة أمیر المؤمنین و من ظلمه و أشیاعهم و أنصارهم.

اللهم العن ظالمى الحسین و قاتلیه و المتابعین عدوه و ناصریه و الراضین بقتله و خاذلیه لعنا وبیلا.

خدایا،قاتلین انبیاء و جانشینان انبیائت را با همه لعنتهایت لعنت كن،و گرمى آتش را به آنان بچشان.و لعنت كن كسانى را كه حق ولیت را غصب كردند و پیمان او را انكار نمودند و بعد از یقین و اقرار به ولایت او در روزى كه دین را برایش كامل كردى،آن را انكار كردند .

خدایا قاتلین امیر المؤمنین و كسانى كه به او ظلم كردند و پیروان و یارانشان را لعنت فرما.

خدایا،ظالمین حسین علیه السلام و قاتلین او و تابعین دشمن او و یارى كننده دشمنش را و راضیان به قتل او و خواركنندگان او را لعنتى فرما كه عاقبتى بد دنبال آن باشد.


12.فراز دیگرى از زیارت غدیر:خدایا اولین ظالم به آل محمد را لعنت فرما

اللهم العن أول ظالم ظلم آل محمد و مانعیهم حقوقهم.

اللهم خص أول ظالم و غاصب لآل محمد باللعن و كل مستن بما سن إلى یوم القیامة.

اللهم صل على محمد خاتم النبیین و على علی سید الوصیین و آله الطاهرین و اجعلنا بهم متمسكین و بولایتهم من الفائزین الآمنین الذین لا خوف علیهم و لا هم یحزنون.

خدایا اولین ظالمى كه به آل محمد ظلم كرد و مانعین حقوق ایشان را لعنت فرما.

خدایا اولین ظالم و غاصب حق آل محمد و هر كس كه بدعتهاى او را تا روز قیامت عمل مى‏كند لعنت مخصوص فرما.

خدایا،بر محمد خاتم پیامبران و بر على آقاى اوصیاء و آل طاهرینش صلوات فرست،و ما را متمسك به آنان قرار داده و با ولایتشان ما را از رستگاران و از صاحبان امان كه بر آنان ترسى نیست و محزون نمى‏شوند قرار ده.


13.در دعاى روز عید غدیر:غدیر را پذیرفتیم

اللهم صدقنا و أجبنا داعى الله و اتبعنا الرسول فی موالاة مولانا و مولى المؤمنین أمیر المؤمنین علی بن أبی طالب...أللهم ربنا إننا سمعنا منادیا ینادى للایمان أن آمنوا بربكم فآمنا...فإنا یا ربنا بمنك و لطفك أجبنا داعیك و اتبعنا الرسول و صدقناه و صدقنا مولى المؤمنین و كفرنا بالجبت و الطاغوت،فولنا ما تولینا...

خدایا ما تصدیق كردیم و اجابت نمودیم دعوت كننده تو را و پیرو پیامبر صلى الله علیه و آله شدیم درباره ولایت مولایمان و مولاى مؤمنان امیر المؤمنین على بن ابى‏طالب...خدایا،پروردگارا،ما شنیدیم منادیى براى ایمان ندا مى‏كند كه به پروردگارتان ایمان بیاورید.ما نیز ایمان آوردیم...پروردگارا،ماـبه منت و لطف توـدعوت كننده‏ات را پاسخ مثبت دادیم و پیرو پیامبر صلى الله علیه و آله شدیم و او را تصدیق كردیم و همچنین مولاى مؤمنین را تصدیق كردیم،و به جبت و طاغوت كافر شدیم.خدایا ولایتى را كه پذیرفته‏ایم همراهمان قرار ده.


14.فرازى دیگر از دعاى روز غدیر:معرفت غدیرم ده


اللهم إنی أسألك...أن تجعلنى فى هذا الیوم الذی عقدت فیه لولیك العهد فی أعناق خلقك و أكملت لهم الدین،من العارفین بحرمته و المقرین بفضله...اللهم فكما جعلته عیدك الأكبر و سمیته فى السماء یوم العهد المعهود و فى الأرض یوم المیثاق المأخوذ و الجمع المسؤول صل على محمد و آل محمد و أقرر به عیوننا و أجمع به شملنا و لا تضلنا بعد إذ هدیتنا و اجعلنا لأنعمك من الشاكرین یا أرحم الراحمین.

خدایا از تو مى‏خواهم مرا در این روزى كه براى ولیت عهدى برگردن خلقت بسته‏اى و دین را بر ایشان كامل كرده‏اى،مرا از عارفین به حرمت آن و اقرار كنندگان به فضیلت آن قرار دهى...

خدایا همانگونه كه آن را عید بزرگ خود قرار داده‏اى و در آسمان روز عهد معهود نامیده‏اى و در زمین روز پیمان گرفته شده و اجتماع سؤال شونده نامگذارى كرده‏اى،بر محمد و آل محمد درود فرست و چشم ما را بدان روشن فرما و كارهاى ما را به بركت آن منظم فرما و بعد از هدایت ما را گمراه مفرما و ما را نسبت به نعمتهایت از شاكران قرار ده،اى رحم كننده‏ترین رحم كنندگان.


15.فراز دیگرى از دعاى عید غدیر:لعنت بر منكر حق غدیر

الحمد لله الذى عرفنا فضل هذا الیوم و بصرنا حرمته و كرمنا به و شرفنا بمعرفته و هدانا بنوره...اللهم إنى أسألك...أن تلعن من جحد حق هذا الیوم و أنكر حرمته فصد عن سبیلك لإطفاء نورك.

حمد خدایى را كه فضیلت این روز را به ما شناسانید و ما را نسبت به حرمت آن بصیرت داد و بوسیله آن به ما كرامت بخشید و با معرفت آن به ما شرف داد و به نور آن ما را هدایت كرد.

خدایا،از تو مى‏خواهم لعنت كنى كسانى را كه حق این روز را انكار كردند و حرمت آن را نپذیرفتند و براى خاموش كردن نور تو راه تو را بستند.


16.فراز دیگرى از دعاى عید غدیر:خدا را بر غدیر سپاسگزارم

الحمد لله الذى جعل كمال دینه و تمام نعمته بولایة أمیر المؤمنین على بن أبی طالب علیه السلام.

شكر خدایى را كه كمال دینش و تمام نعمتش را با ولایت امیر المؤمنین على بن‏ابى طالب علیه السلام قرار داد.

پى‏نوشتها:

1) عوالم ج 15/3 ص 220

2) بحار الانوار، ج 97 ص 360

چهارده قرن با غدیر ص 201

محمد باقر انصارى
icon
برچسب ها:غدیر در دعاها و زیارات، غدیر، غدیر در دعاها، غدیر در زیارات، غدیر در دعا، ندای مهدی،
[ نویسنده : حسین غلامی (مدیر) در چهارشنبه 3 آذر 1389 و ساعت 11:09 ب.ظ مرتبط با پیامبر اکرم (ص) حضرت علی (ع) | لینک | نظرات ]


iconامار سایت

جهت تبادل لینک اول لینک مارو گذاشته سپس مارا خبر کنید تا لینکتان ثبت شود در غیر این صورت لینک شما ثبت نمی شود ( لطفا کسانی که لینک مارا نگذاشتن تقاضا


iconآمار بازدیدها:
امروز: 1
دیروز: 1
این ماه:
ماه قبل:
مجموع:
آخرین بازدید:

اطلاعات سایت
آخرین بروز رسانی:
کل مطالب :

icon مدیر سایت:

حسین غلامی (مدیر)

iconنظرسنجیiconلینکستان

سایت موبایل فارسی
دانلود با سرعت بالا
سایت رسمی روضه العباس علیه السلام
مسلمین
مذهبی فرهنگی
منتظران حجت
افتاب پنهان
حضرت مهدی
کربلایی نریمان پناهی
بابی انت و امی یا زهرا
وقایع شگفت
شلمچه
انتظارحجت
پوسترامام حسین
تفریح و دانلود و آموزش
مثل خدا

همه لینکهاا

iconلینکدونی

مطالب در مورد حضرت مهدی (عج )
بیش از هزاران در مورد حضرت مهدی (عج )
متن كامل مصاحبه عبدالرضا هلالی با روزنامه تلاش
سبک های حاج حسین سیب سرخی
دانلود مداحی
دوره امامت، چگونه آغاز شد؟
میزگرد و مصاحبه با حسن صدیقین و محمود مطهری نیا
ویژگیهای حکومت او
قیام حضرت مهدی و حکومت واحد جهانی
پوستر های مذهبی
داستانهایی از جبهه
پوسترامام حسین
سبکهای سینه زنی حاج محمود کریمی
سبکهای سینه زنی حاج سعید حدادیان
سبکهای سینه زنی حمید علیمی
سخنرانی آیت الله مصباح یزدی
سبکهای سینه زنی سلحشور و میرداماد
سبکهای سینه زنی اهنگران
دانلود مداحی
پوسترحرم امام حسین

آرشیو لینکدونیی