تبلیغات

مرکز اطلاع رسانی امام مهدی ارواحنا فداه - زندگی آقا به طور مختصر ...

 

 

 

 

 

iconبخش ها

پیامبر اکرم (ص)
حضرت علی (ع)
حضرت زهر ا (س)
امام حسن مجتبی(ع)
امام حسین (ع)
امام سجاد (ع)
امام محمد باقر (ع)
امام جعفر صادق (ع)
امام موسی کاظم (ع)
امام علی بن موسی الرضا(ع)
امام محمد تقی(ع)
امام علی النقی(ع)
امام حسن عسکری (ع)
امام مهدی عج الله تعالی فرجه 1
امام مهدی عج الله تعالی فرجه 2
حضرت ابوالفضل عباس(ع)
حضرت زینب (س)
حضرت علی اکبر (ع)
حضرت رقیه (س)
حضرت معصومه (س)
پوستر های مذهبی
زندگینامه
مقالات
پرسش و پاسخ
شناخت نامه
احادیث
انتظار
معجزات
داستانها وحکایت های اموزنده
مفاتیح الجنان
نهج البلاغه
صحیفه سجادیه
ماه مبارک رمضان ۱۳۸۶
ویژه برنامه های محرم(۸۶)

iconبخشها

iconجستجو

iconآرشیو

مهر 1390
اردیبهشت 1390
اسفند 1389
دی 1389
آذر 1389
آبان 1389
مهر 1389
شهریور 1389
مرداد 1389
فروردین 1389
بهمن 1388
دی 1388
آذر 1388
آبان 1388
مهر 1388
شهریور 1388
مرداد 1388
خرداد 1388
فروردین 1388
اسفند 1387
بهمن 1387
دی 1387
آذر 1387
آبان 1387
شهریور 1387
مرداد 1387
تیر 1387
خرداد 1387
اردیبهشت 1387
فروردین 1387
اسفند 1386
بهمن 1386
دی 1386
آذر 1386
آبان 1386
مهر 1386
شهریور 1386
مرداد 1386
تیر 1386

همه آرشیوها

iconمطالب اخیر

رجعت در اندیشه شیعی
رسالت انسان منتظر
تساهل و تسامح و حکومت مصلح
روایات در رابطه با روش داوری آن حضرت
ایجاد وحشت در دل دشمنان
فتنه گری سفیانی
عنایت مولا و رسوایی دشمن
حقوق امام زمان(ع)
مبانی فکری و کارنامه ننگین فرقه ضاله وهابیت
بنیانگذاران عقائد وهابیت
فرقه وهابیت چگونه به وجود آمد وعقایدش چیست؟
فتوای مفتی سعودی در تخریب گلدسته‌های عسگریین(ع) نقش داشته است
نقدی بر شبهات وهابیت
چگونگی پیدایش وهابیت و دلیل خطرناک بودن آن
افشای ماهیت وهابیت در گفت و گو با عصام العماد
پشت پرده وهابیت
چرا وهابیت؟
جنایات وهابیت
مداحی حاج محمود کریمی شب چهارم محرم 1389
دانلود مداحی حاج محمود کریمی شب سوم محرم 1389

لیست آخرین پستها

iconصفحات

وظایف كلى شیعیان در دوره غیبت امام معصوم،علیه السلام

iconتصاویر تصادفی

 

 

 

icon زندگی آقا به طور مختصر ...زندگی آقا به طور مختصر ...

 

حضرت مهدی (ع) دوازدهمین و آخرین امام از سلسله پاك امامت و ولایت الهی است. ولادت با سعادت آن حضرت، مقارن با طلوع فجر جمعه نیمه شعبان از سال 255 هجری در شهر سامرا به وقوع پیوست. پدر گرامیش، امام حسن عسگری (ع) است، و مادر عزیزش "نرجس" كه از طرف پدر نواده قیصر روم و از جانب مادر سلاله شمعون وصی حضرت عیسی (ع) می باشد.

 نام و کنیه ایشان همانند رسول خدا (ص) است و دارای 6 لقب مشهور است.

 


 لطفا برای خواندن ادامه این مطلب به ادامه مطلب رجوع كنید


از آنجا كه حاكمان ستمكار عباسی بر پایه نویدها و بشارتهای رسیده از رسول الله (ص) می دانستند كه فرزندی به نام مهدی از امام حسن عسگری (ع) زاده خواهد شد و همو خروج خواهد كرد و بساط ظلم و جور را از صحن گیتی برخواهد چید، در صدد بودند كه اگر چنین نوزادی پدید آید، او را از میان بردارند. از این رو تولد و مراحل رشد و نموّ ظاهری آن حضرت، همچون حضرت ابراهیم علیه السلام، در پنهانی صورت گرفت و جز خاندان و شیعیان خاص از وجود حضرتش آگاهی نداشتند. با وجود این، امام حسن عسگری (ع)، در فرصتهای مناسب، ایشان را به برخی اصحاب خاصخویش نشان می دادند تا شیعیان در آینده در مسأله امامت به ضلالت و گمراهی نیفتند، و در دینشان ثابت و استوار باقی بمانند.

سال های اول زندگانی حضرت مهدی (ع) به همین منوال گذشت تا اینكه به سال 260 هجری، در سن پنج سالگی پدر عزیزش را از دست داد. در پی این حادثه غم انگیز، امامت و رهبری شیعیان به آن حضرت انتقال یافت.

حضرتش در آن هنگام، از كمالات و دانشهای الهی همان را داشت كه دیگر امامان داشتند و این مقام و منزلتی بود كه خدای تعالی به حضرتش عنایت فرمود. چنانكه یحیی بن زكریا را در حال صباوت و عیس بن مریم را در وقت طفولیت، مقام نبوت كرامت فرمود.

 چنان كه یاد شد، حضرت مهدی (عج) به دور از دیده مردم می زیست و با افراد اندكی معاشرت داشت. جعفر عموی آن حضرت، با استفاده از این مسأله، به دروغ خود را جانشین و وارث حضرت عسگری (ع) معرفی كرد. و به همین علت است كه او را كذّاب لقب داده اند. اما به لطف خداوند متعال حضرت مهدی (عج) نقشه او را بر آب كرد. خبر وجود فرزندی از امام حسن عسگری (ع) انتشار یافت و مأموران حكومتی به سعایت جعفر كذّاب ، بر تفتیش و جستجوی خود شدت بخشیدند. و در این راه آزار و اذیتهای فراوان برای خانواده حضرت عسگری (ع) فراهم آوردند، ولی كوششهای آنان حاصلی در بر نداشت. جعفر كذاب نیز از ادّعای خود طرفی نبست و تنها توانست میراث آن حضرت را به یغما برد. از این روست كه امام حسین علیه السلام فرمود : قائم هذه الأُمةِ هُوَ التاسِعُ مِنْ وُلدی وَ هُوَ صاحِبُ الغَیْبَةِ. و هُو الّذی یُقَّسَمُ میراثُهُ و هُوَ حیًّ . [کمال الدین 1/317] قائم این امت همان نهمین از فرزندان من است. و اوست كه غیبت كند. و اوست كه میراثش تقسیم شود در حالی كه زنده باشد. در هر حال سلسله امامان دوازده گانه از هم نگسست و امامت الهی به راه خود ادامه داد، ولی پیگیری و تعقیب دشمن خطری بس جدّی بود كه جان امام دوازدهم را تهدید می كرد. و همین امر و پاره ای از عوامل دیگر ایجاب می كرد كه آن حضرت در غیبت به سر برند و به دور از دیده مردم زندگی كنند. امام صادق علیه السلام می فرماید : للقائم غَیْبتانِ؛ أحدهما قصیررةٌ وَ الأُخری طَویلةٌ االغَیْبَةُ الأُولی لایَعْلمُ بمكانِهِ فیها إلا خاصَّةُ شیعَتِهِ و الأُخری لایَعلمُ بِمكانِهِ فیها الاّ خاصَّةُ موالیهِ [کافی ج1ص340] از برای قائم دو غیبت باشد، یكی كوتاه است و دیگری طولانی.

در غیبت نخستین، فقط شیعیان خاص از مكان حضرتش آگاهند. و در دیگری تنها خدمتگزاران ویژه حضرتش از مكان او با خبر می باشند. غیبت صغری بنا به قول مشهور از سال 260 هجری، ابتدای امامت حضرت مهدی (عج) ابتدای امامت حضرت مهدی (ع)، آغاز شد و حدود 69 سال به طول انجامید. برخی عالمان چون شیح مفید و سید محسن امین عاملی، آغاز غیبت صغری را از هنگام ولادت آن حضرت به شمار آورده اند. زیرا در آن سالها نیز ، حضرتش به دور از نظرها می زیسته است. با این حساب، دوره غیبت صغری 74 سال می شود. حضرت مهدی (ع) در دوره غیبت صغری چهار تن از شیعیان صالح خود را به عنوان سفیر معرفی نمودند كه هر یك از پس وفات دیگری ، به انجام این وظیفه بزرگ می پرداختند. این چهار تن سوالات و مشكلات مردم را به آن حضرت عرضه می كردند و پاسخهای ایشان را به مردم می رساندند. حساسترین فراز دوران غیبت صغری، مرگ علی بن محمد سمری بود. زیرا همزمان با مرگ او، دوران ارتباط مستقیم با امام زمان (عج) به انجام رسید و عصر غیبت کبری آغاز گردید.

 در دوران غیبت كبری به حكم اینكه ارتباط مستقیم با امام زمان علیه السلام مقدور نیست، وظیفه مردمان آن است كه برای آشنایی با دستورات قرآن و اهل بیت علیهم السلام به عالمان ربانی و فقیهان وارسته و عادل مراجعه كنند و با راهنمایی آنان تكالیف دینی خود را به كار بندند.

اعتقاد به مهدویت در بسیاری از ادیان گذشته نیز وجود دارد و در دین مبین اسلام در آیات قرآن ، کلام معصومین و احادیث قدسی از آن سخن به میان آمده است ،حتی می توان سیمای حکومت مهدی (عج) را در قرآن جست . به زودی آن اسطوره صفات عالی انسانی و آن دلیل مردشمشیر به دست مجاهد در راه خدا خواهد آمد .قابل ذکر است که در روایات از علائم ظهور حضرت سخنهایی به میان آمده است.

یکی از سوالات مهم در زندگی حضرت مهدی (عج) طول عمر ایشان می باشد که با تکیه بر اصول علم پزشکی و با نگاه به تاریخ موثق در وجود انسانهایی با عمرهای طولانی میتوان این قضیه را پاسخ گفت . طبق نص شریف روایات، بزرگترین عبادت، دعا برای فرج حضرت ولی عصر (عج) است، یا به معنای صریح تر دعا كردن و آماده كردن خود و اطراف خود برای ظهور آخرین ذخیره الهی بر روی زمین، حجت خداو مصلح جهان است. بیاییم فرج را از خود آغاز كنیم تا به فرج سرورمان و مولایمان مهدی ( عج) رهنمون شویم.


icon
برچسب ها:زندگی آقا به طور مختصر ...، زندگی آقا، زندگی نامه حضرت مهدی، زندگی حضرت مهدی به طور مختصر ...، زندگی نامه حضرت مهدی به طور مختصر ...، خالی نماندن زمین از حجت، حجت، ندای مهدی، مقاله امام زمان، امامت حضرت مهدی، حضرت مهدی، امام مهدی، سایت مهدویت، حکومت عدل الهی، مقاله در مورد حضرت مهدی،
[ نویسنده : حسین غلامی (مدیر) در دوشنبه 4 مرداد 1389 و ساعت 04:01 ب.ظ مرتبط با زندگینامه امام مهدی عج الله تعالی فرجه 2 | لینک | نظرات ]


iconامار سایت

جهت تبادل لینک اول لینک مارو گذاشته سپس مارا خبر کنید تا لینکتان ثبت شود در غیر این صورت لینک شما ثبت نمی شود ( لطفا کسانی که لینک مارا نگذاشتن تقاضا


iconآمار بازدیدها:
امروز: 1
دیروز: 1
این ماه:
ماه قبل:
مجموع:
آخرین بازدید:

اطلاعات سایت
آخرین بروز رسانی:
کل مطالب :

icon مدیر سایت:

حسین غلامی (مدیر)

iconنظرسنجیiconلینکستان

سایت موبایل فارسی
دانلود با سرعت بالا
سایت رسمی روضه العباس علیه السلام
مسلمین
مذهبی فرهنگی
منتظران حجت
افتاب پنهان
حضرت مهدی
کربلایی نریمان پناهی
بابی انت و امی یا زهرا
وقایع شگفت
شلمچه
انتظارحجت
پوسترامام حسین
تفریح و دانلود و آموزش
مثل خدا

همه لینکهاا

iconلینکدونی

مطالب در مورد حضرت مهدی (عج )
بیش از هزاران در مورد حضرت مهدی (عج )
متن كامل مصاحبه عبدالرضا هلالی با روزنامه تلاش
سبک های حاج حسین سیب سرخی
دانلود مداحی
دوره امامت، چگونه آغاز شد؟
میزگرد و مصاحبه با حسن صدیقین و محمود مطهری نیا
ویژگیهای حکومت او
قیام حضرت مهدی و حکومت واحد جهانی
پوستر های مذهبی
داستانهایی از جبهه
پوسترامام حسین
سبکهای سینه زنی حاج محمود کریمی
سبکهای سینه زنی حاج سعید حدادیان
سبکهای سینه زنی حمید علیمی
سخنرانی آیت الله مصباح یزدی
سبکهای سینه زنی سلحشور و میرداماد
سبکهای سینه زنی اهنگران
دانلود مداحی
پوسترحرم امام حسین

آرشیو لینکدونیی